Results of the 2014 Communications Museum Electronic Device Construction Competition – Car Tournament


Organized by the Communications Museum and co-organized by the Institute of Electrical and Electronics Engineers, the Electronic Device Construction Competition took place between January 11 and 18. The panel of judges, constituted by Ph.D. Cheang Tak Son and Ph.D. Vai Mang I, Institute of Electrical and Electronics Engineers of Macau, Ph.D. Wong Man Chung, Faculty of Science and Technology of University of Macau, Ph.D. U Kin Tak, Faculty of Information Technology of Macau University of Science and Technology, Ph.D. Wong Seng Fat, Macau Institution of Engineers and a representative of Communications Museum, has evaluated 56 Junior Secondary teams and 89 Senior Secondary teams from 20 schools that participated in the competition. The awards presentation ceremony will be held in the Museum Auditorium on March 1. All participation works will be exhibited in the Museum from March 1 to 30. Winners of Junior Secondary Group
1st Prize: Yuet Wah College, Macau, English Section - Kuan Chi Iao, Cheong Ngai Hin, Cheang Chon Meng, Chan Hou Fong
Supervisors: Ieong Man Un, Tam Man Tou, Chan Hoi Man
2nd Prize: Santa Rosa de Lima Chinese Secondary - Kou Chong I, Lei Cheok Leng, Lei On Kei, Leong Wei I
Supervisors: Li Guang Yue, Chio Soi Lam, Chan Kou Meng
3rd Prize: Yuet Wah College, Macau, Chinese Section - Chan Hei Wang, Chio Song Kit
Supervisors: Ieong Man Un, Tam Man Tou, Chan Hoi Man Appreciation Awards:
1. Tung Sin Tong Middle School - Chio Ngou In, Lam Ka Hou
Supervisors: Tou Un Hong, Tan Li Wen, Ao Ieong Kin Ião
2. Sheng Kung Hui Choi Kou School Macao - Wong Iok Seng, Lo Kong Chio, Tam Chon Wai, Fong Ka Pui
Supervisors: Wong Kai Meng, Wong Weng Fai
3. Estrela do Mar School - Ao In Cheng, Ho Sut Teng, Lai Chi Leng, Ao Kin San
Supervisor: Cheong Ka Iong
4. Macau Pooi To Middle School - Chan Pak Hin, Leong Hou Un
Supervisor: Chen Yu
5. Sacred Heart Canossian College, Chinese Section - Lei Weng Ian, Cheang Chi In, Chan Lok Si, Wong Weng Si
Supervisors: Lao Chi Weng, Pang Chi Seng, Lam Tai Long Winners of Senior Secondary Group
1st Prize: Santa Rosa de Lima Chinese Secondary - Ng Chi Cheng, Sam Kam Teng, Tong Ka Wai
Superviors: Ho Pui Man, Li Qi, Mak Sio Leng
2nd Prize: Santa Rosa de Lima Chinese Secondary - U Cho Kei, Leong Pui Lei, Kam Ho Ieng
Superviors: Ho Pui Man, Li Qi, Mak Sio Leng
3rd Prize: Santa Rosa de Lima Chinese Secondary - Wan In Ieng, Lao Nim Teng, Leong Cheng Man, Kong Iok Ian
Superviors: Ho Pui Man, Li Qi, Mak Sio Leng Appreciation Awards:
1. Sacred Heart Canossian College, Chinese Section - Wan Teng Teng, Cheong Pou Lam, Wong Chi Chon
Supervisors: Lao Chi Weng, Pang Chi Seng, Lam Tai Long
2. Sheng Kung Hui Choi Kou School Macao - Ng Ha Lon, Lei Ka Kit
Supervisors: Wong Kai Meng, Wong Weng Fai
3. Yuet Wah College, Macau, Chinese Section - Sit Hou Fai, Fong Wai Chio
Supervisors: Ieong Man Un, Tam Man Tou, Chan Hoi Man
4. The Workers' Children High School, Macao - Lao Ka Fong, Ng Hoi Wa, Ho Kam Un, Chou Chan Tong
Supervisor: Tong Kin Fai
5. Tung Sin Tong Middle School - Liang Miao Rong, Ng Lai U, Lei Ian Sin
Supervisores: Tou Un Hong, Ao Ieong Kin Iao, Tan Li Wen



Is there anything wrong with this page?

Help us improve GOV.MO

* Mandatory field

Send

All information on this site is based on the official language of the Macao Special Administrative Region. The English version is the translation from the Chinese originals and is provided for reference only. If you find that some of the contents do not have an English version, please refer to the Traditional Chinese or Portuguese versions.